неділя, 8 листопада 2015 р.

Урок 

"Рівнобедрений трикутник"

Навчальна мета:
·                       ознайомити з  історією розвитку поняття «трикутника» та розглянути використання властивостей трикутників в житті;
·                       закріплювати основні поняття теми «Трикутники»;
·                        формувати уявлення про математику як про необхідну для кожної людини складову загальних знань про світ;
Розвивальна мета:
·                       розвивати самостійність, творчу і пізнавальну активність учнів
Виховна мета:
·                       виховувати увагу, активність.


ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент. Слайд 1

ІІ. Творча майстерня (перевірка домашнього завдання)
Домашнє завдання – зробити аплікації із трикутників кольоровим папіром.
ІІІ. Сторінка історії геометрії
Те,  про що ми з вами сьогодні говоритимемо на уроці геометрії, зацікавило людей ще в VI столітті до нашої ери.
Трикутник як фігура — є  однією з перших, властивість  якої людина  взнала  ще в глибокій старовині.  Зображення трикутників зустрічаються в багатьох папірусах Древньої Греції і Давнього Єгипту. Слайд 2. Математичний папірус Ахмеса (також відомий як папірус Рінда або папірус Райнда) — це староєгипетське навчальне керівництво по арифметиці і геометрії
Найпростіший з багатокутників – трикутник – відіграє в геометрії особливу роль. Вся геометрія, починаючи з часів «Начал» Евкліда ( ІІІ ст. до н.е.) базується на «трьох китах» - трьох ознаках рівності трикутників.
«Геометрія трикутника» - іноді говорять як про самостійний розділ геометрії.
Знання про трикутник – викоритсовується вами впродовж усього часу вивчення математики, а також у повсякденному житті.
 

Слайд 3.
  Старогрецький учений Герон (I століття)  вперше застосував знак   замість слова трикутник.


IV. Закріплення засвоєних знань та вмінь учнів (фронтальне опитування та рішення біля дошки):

    Теоретики

Дайте відповіді на питання:

1.      Яку фігуру називають трикутником? Слайд4
2.      Назвіть елементи трикутника.
3.      Що називають периметром трикутника?
4.      Як називається відрізок АМ на малюнку? Слайд 5
5.      Як називається відрізок ВК на малюнку? Слайд 6
6.      Як називається відрізок СН на малюнку? Слайд 7
7.      Які фігури називаються рівними? Слайд 8
8.      Яка умова рівності двох трикутників? Слайд 9
9.      За якою ознакою рівні трикутники? Слайд 10, 11
 

·         Практики :



2 учні біля дошки виконують завдання за готовими малюнками:



    10. Види трикутників за кутами та за сторонами? Слайд 12,13,14
    11. ЗадачаСлайд 15


V. Мозкова атака. Слайд 16
VІ. Вивчення властивості медіани рівнобедреного трикутника.
Слайд 17 -  опитування про рівнобедрений трикутник та його властивості
Слайд 18 розглянути за підручником властивість бісектриси рівнобедреного трикутника (с.72)
Аналогічно до розглянутого доведення довести властивість медіани
рівнобедреного трикутника. (Робота з таблицею по заповненню
тверджень та аргументації).


Твердження::                                                         

АС = СВ                          
АД = ДВ
САД = СВД

ΔАСД = ΔВСД
АСД = ВСД
СД - бісектриса
АДС=СДВ
АДС=СДВ=90°
СД  - висота
 Аргументи:
Означення рівнобедреного трикутника
Означення медіани
Властивість кутів рівнобедреного трикутника
Перша ознака рівності трикутників
Із рівності трикутників АСД і ВСД
Означення бісектриси
Із рівності трикутників АСД і ВСД
Властивість рівних суміжних кутів
Означення висоти
 


VІІ. Самостійна робота ( з самоперевіркою Слайд 19 ):
Варіант – І
Периметр рівнобедреного трикутника дорівнює 20,6 см. Його основа більша від бічної сторони на 2,3 см. Знайти сторони трикутника.

Варіант – ІІ
Периметр рівнобедреного трикутника дорівнює 9 см. Його основа менша від бічної сторони на 0,6 см. Знайти сторони трикутника.



VІІІ.  Естафета (робота у парах - учні за кожною партою відповідають тільки на своє питання, номер якого відповідає номеру парти і передають завдання наступній парті, тільки після того як відповіли на своє питання ):
І команда

1. Рівні сторони рівнобедреного трикутника називаються...

2. У кожного трикутника всього можна провести бісектрис - ...

3. Основа рівнобедреного трикутника дорівнює 6см, бічна сторона – 7см, то його периметр дорівнює ...


ІІ команда

1. Трикутник, у якого всі сторони рівні, називається...

2. У кожного трикутника всього можна провести висот - ...

3. Основа рівнобедреного трикутника дорівнює 2см, бічна сторона – 3см, то його периметр дорівнює ...

ІІІ команда

1. Трикутник, у якого всі сторони мають різну довжину, називається ...

2. У кожного трикутника всього можна провести медіан - ...

3. Основа рівнобедреного трикутника дорівнює 3см, бічна сторона – 2см, то його периметр дорівнює ...

Відповіді до питань естафети:
перевірка – Слайд 20
І команда
ІІ команда
ІІІ команда
Бічними
Рівностороннім
Різностороннім
три
три
три
20см
8см
7см
 



ІХ. Підсумок уроку: Слайд 21
1. Казка-питання.
Робота з макетами трикутників
    
  Зібралися представники всіх видів трикутників на лісовій галявині і стали обговорювати питання про вибір свого короля. Довго сперечалися і ніяк не могли прийти до єдиної думки. І ось один старий трикутник сказав: “ Давайте всі підемо до царства трикутників. Хто першим прийде, то і буде королем ”.
Всі погодилися. Рано вранці трикутники відправилися в далеку подорож. На дорозі мандрівників зустрілася річка, яка сказала:
 “ Перепливуть мене лише ті, у кого всі кути гострі ”.
Частина трикутників залишилися на березі, інші перепливли і відправилися далі. На дорозі їм зустрілася висока гора, яка сказала, що дасть пройти лише тим, у кого хоч би дві сторони рівні. Що здолали другу перешкоду продовжили дорогу. Дійшли до великого обриву, де був вузький міст. Міст сказав, що пропустить тих, у кого всі сторони рівні. По мосту пройшов лише один трикутник, який першим дістався до царства і був проголошений королем.
Питання: 
Хто став королем?
Хто був основним суперником?
            Хто першим вийшов із змагання?



Чому саме рівносторонній трикутник?
Ø             Вожді племен північно-американських індійців носили на грудях символ влади —      рівносторонній трикутник з крапкою в центрі
Ø               В Африці жінки  також прикрашають себе великими пластинами                     рівносторонніх трикутників.
Ø               Рівносторонні трикутники малювали – на зображеннях священних тварин.

2. Застосування трикутників у житті. Слайд 22-31. 


Х. Домашнє завдання: Слайд 32



Немає коментарів:

Дописати коментар