Урок математики у 5 класі «Подорож до країни Економіка»
Мета:
- розкрити учням прикладне значення математики;
- повторити дії з натуральними числами; повторити рівняння, розв’язування задач за допомогою рівняння, степінь числа;
- розвивати аналітичне та логічне мислення;
- розвивати навички колективної праці; самостійність, гнучкість мислення;
- розвивати пошукову пізнавальну діяльність;
- навчати об’єктивно оцінювати себе;
- формувати уміння чітко і ясно викладати свої думки
- виховувати інтерес до математики через показ практичного застосування математикчних знань в житті людини;
- виховувати чесність та віру в свої сили.
Обладанання: Малюнки про математику, презентація до уроку, картки-задачі, опорні схеми до уроку.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання з гостями уроку; пояснення мети уроку; нагадати учням про заповнення листка «Самооцінка».
ІІ. Вступне слово вчителя:
Сьогодна на уроці ми з вами здійснемо подорож в незвичайну країну, в якій без знань математики не обійтися. Назва цієї країни – Економіка.
Економічні знання потрібні всім – все своє життя людина має справу з економікою: ми купуємо і продаємо, отримуємо прибутки і сплачуємо податки, наймаємось на роботу або починаємо свою справу. Саме тому знання з економіки в майбутньому стануть для вас нагальною потребою.
Лозунгом нашого уроку будуть слова:
«Якщо хочеш досягнути у житті своїх вершин,
Математику збагнути мусиш до самих глибин»
Калькулятор і комп’ютер –
Хто сьогодні їх не знає.
Та за пояс їх заткнути
Може світла голова.
Якщо хочеш бізнесменом
Післі школи, дуже, стати,
Аксіоми й теореми
Мусиш добре пам’ятати!
Не махай на все рукою-
Не лінуйся, а учись.
Бо, чого навчишься в школі,
Знадобиться ще колись!
ІІІ. Застосування знань та вмінь:
Ми розглянемо де-які питання сімейного життя. І починаємо з задачі про сімейний бюджет.
(Учні працюють колективно – за кожну відповідь по 1б)
Задача:
Тато отримав на прикінці місяцу заробітну платню 8050грн, мама – на 1050грн менше за тата, а у брата степендія складає 1/5 від маминих грошей, але бабуся отримала пенсію на 320 грн більше за онука. Який сімейний бюджет в цьому місяці?
(Відповідь: 18370 грн)
Вчитель: Розглянемо основні напрямки витрат сімейного бюджету:
ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ:
Вчитель: До нас у гості завітав пан Фермер і у нього до учнів 5-го класу є запитання.
(Робота у групах – 3б)
Задача «Фермер»
Після збирання врожаю капусти, я здав державі 42 т за ціною 300 грн за 1 тонну. Податки державі становлять від одержаних коштів. Який прибуток я маю?
(відповідь: 42т ∙ 300грн = 12600грн - прибуток, 12600грн : 5 = 2520грн – податок, 12600 грн – 2520грн = 10080грн – дохід.)
ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ:
Вчитель: Наступний наш гість – пані Дослідниця
(Учні працюють індивідуально – 4б)
Проектна діяльність «Збереження водних ресурсів»
Дослідницьким шляхом я знайшла, що за добу з крану по 1 краплі за секунду, витікає 6048 г води. Це більше ніж 6 кг. Багато це чи замало?
1) А за місяць (30 днів) цей кран скільки втратить води? Нагадую, за добу 6 кг.
Розв’язання: 6кг ∙ 30днів =180кг
2) А якщо такі крани протікають у 200 000 квартирах, тоді скільки втрачається води за 1 місяць?
Розв’язання: 180кг * 200000 =36000000кг=36000т
3) А вода необхідна для поливу сільскогосподарських культур. Наприклад, для поливу капусти потрібно кожного місяця 450 кг води на 1 кв.м.
Питання: Яку площу поля з капустою могли би поливати цілий місяць (30днів) цією бездарно втраченою водою?
Розв’язання: 36000т : 450кг = 80000кв.м = 8га
Вчитель: Скажіть, будь-ласка, пані Дослідниця, невже цілу добу у Вас крапав кран? Як батьки могли таке дозволити?
Дослідниця: Ні, я разом з татусем всього на 10 хвилин налаштували так кран, щоб за 1 секунду падала крапля. Потім ми зібрану воду зважили, помножили отриманий результат на 6, тобто дізналися скільки за 1 годину втрачається води, а потім помножили на 24, таким чином ми дізналися, скільки води можливо втратити за 1 добу.
Вчитель: Дякую, пояснення дуже обгрунтоване.
ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ:
Виступ учнів (пісня):
Як би не було води
У містах і селах,
Мабуть, жили б ми тоді
У сухих пустелях.
А весняний теплий дощ
Спрагу подалає!
Одна крапелька води
Силу яку має!
Хай дерева всі ростуть,
Квіти розквітають!
Люди, воду зберігайте!!!
І в житті проблем не майте!
Вчитель: Мабуть, ви вже втомилися? Давайте виконаємо математичну зарядку.
Опитування (за відповідь – по 1б):
1) Що таке рівняння?
2) Що значить розв’язати рівняння?
3) Що таке корінь рівняння?
(включаємо слайди, на яких записані рівняння та числові значення х ; якщо число перетворює рівняння на правильну числову рівність – діти піднімають руки вгору, якщо число не перетворює рівняння на правильну числову рівність – діти піднімають руки перед собою)
Вчитель: Не дарма ми зараз пригадали про рівняння. Отже, наступна задача буде розв’язуватися за допомогою рівняння.
(Учні працюють у парах-1б)
Задача «Про лічильник води»
Показання лічильника використаної води:
1 грудня – 3923 куб. м
1 листопада - 3897 куб. м
Сім’я заплатила за користування водою 390 грн. Яка вартість 1 куб.м води?
( відповідь: (3923-3847) ∙ х = 390, х = 15 грн/м³ )
Вчитель: А якби так сталося, що водяний кран у квартирі зломався, тоді треба робити ремонт?
(Учні працюють індивідуально-1б)
Задача «Про ремонт квартири»
Батьки вирішили пофарбувати підлогу у квартирі. У крамниці з’ясувалося, що одна банка фарби за 105 грн. витрачається на 10 м² підлоги. Скільки потрібно мати з собою грошей, щоб закупити фарбу на квартиру 70 м²?
(відповідь: 70м² : 10 м² = 7, 105грн ∙ 7 = 735грн )
ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ:
IV. Підсумок уроку:
1) Порахувати кількість своїх балів, здати листки вчителю;
2) Сьогодні на уроці ми здійснили подорож у світ дорослих. Ми вчилися приймати рішення, оцінювати свої дії. Познайомилися з економічними термінами, застосовували отримані математичні знання в різних життєвих ситуаціях. Подорожуючи ми знайшли відповідь на запитання «Чи потрібна математика у повсякденному житті?»