понеділок, 23 травня 2022 р.

Урок математики у 5 класі «Подорож до країни Економіка»

 Мета: - розкрити учням прикладне значення математики; 
- повторити дії з натуральними числами; повторити рівняння, розв’язування задач за допомогою рівняння, степінь числа;
 - розвивати аналітичне та логічне мислення; - розвивати навички колективної праці; самостійність, гнучкість мислення;
 - розвивати пошукову пізнавальну діяльність; - навчати об’єктивно оцінювати себе; - формувати уміння чітко і ясно викладати свої думки - виховувати інтерес до математики через показ практичного застосування математикчних знань в житті людини;
 - виховувати чесність та віру в свої сили. 

Обладанання: Малюнки про математику, презентація до уроку, картки-задачі, опорні схеми до уроку. 

 ХІД УРОКУ

 І. Організаційний момент. 

Привітання з гостями уроку; пояснення мети уроку; нагадати учням про заповнення листка «Самооцінка».

 ІІ. Вступне слово вчителя: 
Сьогодна на уроці ми з вами здійснемо подорож в незвичайну країну, в якій без знань математики не обійтися. Назва цієї країни – Економіка. Економічні знання потрібні всім – все своє життя людина має справу з економікою: ми купуємо і продаємо, отримуємо прибутки і сплачуємо податки, наймаємось на роботу або починаємо свою справу. Саме тому знання з економіки в майбутньому стануть для вас нагальною потребою. 
 
Лозунгом нашого уроку будуть слова: 
 «Якщо хочеш досягнути у житті своїх вершин, 
Математику збагнути мусиш до самих глибин» 
Калькулятор і комп’ютер – Хто сьогодні їх не знає. 
Та за пояс їх заткнути Може світла голова. 
 Якщо хочеш бізнесменом Післі школи, дуже, стати,
Аксіоми й теореми Мусиш добре пам’ятати!
 Не махай на все рукою- Не лінуйся, а учись. 
Бо, чого навчишься в школі, Знадобиться ще колись! 

 ІІІ. Застосування знань та вмінь: 
 Ми розглянемо де-які питання сімейного життя. І починаємо з задачі про сімейний бюджет. (Учні працюють колективно – за кожну відповідь по 1б) 
Задача: Тато отримав на прикінці місяцу заробітну платню 8050грн, мама – на 1050грн менше за тата, а у брата степендія складає 1/5 від маминих грошей, але бабуся отримала пенсію на 320 грн більше за онука. Який сімейний бюджет в цьому місяці? (Відповідь: 18370 грн)
 Вчитель: Розглянемо основні напрямки витрат сімейного бюджету: 
 ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ: 
 Вчитель: До нас у гості завітав пан Фермер і у нього до учнів 5-го класу є запитання. (Робота у групах – 3б) 
Задача «Фермер» Після збирання врожаю капусти, я здав державі 42 т за ціною 300 грн за 1 тонну. Податки державі становлять від одержаних коштів. Який прибуток я маю? (відповідь: 42т ∙ 300грн = 12600грн - прибуток, 12600грн : 5 = 2520грн – податок, 12600 грн – 2520грн = 10080грн – дохід.) 
 ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ: 
 Вчитель: Наступний наш гість – пані Дослідниця (Учні працюють індивідуально – 4б)
 Проектна діяльність «Збереження водних ресурсів»
 Дослідницьким шляхом я знайшла, що за добу з крану по 1 краплі за секунду, витікає 6048 г води. Це більше ніж 6 кг. Багато це чи замало? 1) А за місяць (30 днів) цей кран скільки втратить води? Нагадую, за добу 6 кг. Розв’язання: 6кг ∙ 30днів =180кг 2) А якщо такі крани протікають у 200 000 квартирах, тоді скільки втрачається води за 1 місяць? 
Розв’язання: 180кг * 200000 =36000000кг=36000т 3) А вода необхідна для поливу сільскогосподарських культур. Наприклад, для поливу капусти потрібно кожного місяця 450 кг води на 1 кв.м. 
Питання: Яку площу поля з капустою могли би поливати цілий місяць (30днів) цією бездарно втраченою водою? Розв’язання: 36000т : 450кг = 80000кв.м = 8га 
 Вчитель: Скажіть, будь-ласка, пані Дослідниця, невже цілу добу у Вас крапав кран? Як батьки могли таке дозволити? 
Дослідниця: Ні, я разом з татусем всього на 10 хвилин налаштували так кран, щоб за 1 секунду падала крапля. Потім ми зібрану воду зважили, помножили отриманий результат на 6, тобто дізналися скільки за 1 годину втрачається води, а потім помножили на 24, таким чином ми дізналися, скільки води можливо втратити за 1 добу. 
Вчитель: Дякую, пояснення дуже обгрунтоване. 
 ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ: 

 Виступ учнів (пісня)
 Як би не було води У містах і селах, 
Мабуть, жили б ми тоді У сухих пустелях. 
 А весняний теплий дощ Спрагу подалає!
 Одна крапелька води Силу яку має!
 Хай дерева всі ростуть, 
 Квіти розквітають! 
 Люди, воду зберігайте!!!
І в житті проблем не майте!

 Вчитель: Мабуть, ви вже втомилися? Давайте виконаємо математичну зарядку. 


Опитування (за відповідь – по 1б):
 1) Що таке рівняння? 2) Що значить розв’язати рівняння? 3) Що таке корінь рівняння? (включаємо слайди, на яких записані рівняння та числові значення х ; якщо число перетворює рівняння на правильну числову рівність – діти піднімають руки вгору, якщо число не перетворює рівняння на правильну числову рівність – діти піднімають руки перед собою) 

 Вчитель: Не дарма ми зараз пригадали про рівняння. Отже, наступна задача буде розв’язуватися за допомогою рівняння. (Учні працюють у парах-1б) 
Задача «Про лічильник води» Показання лічильника використаної води: 1 грудня – 3923 куб. м 1 листопада - 3897 куб. м Сім’я заплатила за користування водою 390 грн. Яка вартість 1 куб.м води? ( відповідь: (3923-3847) ∙ х = 390, х = 15 грн/м³ )

 Вчитель: А якби так сталося, що водяний кран у квартирі зломався, тоді треба робити ремонт? (Учні працюють індивідуально-1б) 
Задача «Про ремонт квартири» Батьки вирішили пофарбувати підлогу у квартирі. У крамниці з’ясувалося, що одна банка фарби за 105 грн. витрачається на 10 м² підлоги. Скільки потрібно мати з собою грошей, щоб закупити фарбу на квартиру 70 м²? (відповідь: 70м² : 10 м² = 7, 105грн ∙ 7 = 735грн ) 
 ЗНАЙОМСТВО З ТЕРМІНАМИ: 

 IV. Підсумок уроку: 
1) Порахувати кількість своїх балів, здати листки вчителю;
 2) Сьогодні на уроці ми здійснили подорож у світ дорослих. Ми вчилися приймати рішення, оцінювати свої дії. Познайомилися з економічними термінами, застосовували отримані математичні знання в різних життєвих ситуаціях. Подорожуючи ми знайшли відповідь на запитання «Чи потрібна математика у повсякденному житті?»